Katakomba

A szemlélődő közös imádság helye

Imaóravázlatok


Bevezető

A liturgikus év különböző időszakaihoz igazított imaóravázlatok gyűjteménye segítséget nyújt a taizéi imaóra összeállításához. Az imádságok elemeit külön is fölhasználhatjuk, esetleg másféleképpen is csoportosíthatjuk, hogy előkészítsük a közös imaalkalmakat. Az énekek kiválasztását a Laudate Dominum című könyvünk végén lévő mutatók is segíthetik.

A liturgikus év lehetővé teszi, hogy Krisztus életének szakaszait nyomon kövessük és megéljük: az Advent a Karácsonyhoz vezet, ez után a böjti időszak a Nagyhétben teljesedik ki, végül a Húsvét ünnepköre Pünkösdig tart. Adventre, Nagyböjtre és Húsvétra 7-7 imavázlatot javasolunk egyhetes ciklusokban. Karácsony, Nagyhét és Pünkösd ünnepéhez 3-3 imádság kapcsolódik. Az év többi része az évközi időszak, melyre 13 imavázlatot javasolunk, ezzel egy kétheti ciklus adódik. Az utolsó imavázlatot a szentek emlékének megünneplésére is használhatjuk. A liturgikus év egyéb ünnepeiről nem teszünk említést, hogy ne terheljük túl a segédletet.

Advent

Advent a karácsonyi készülődés időszaka, amikor Krisztus eljövetelére várunk. Isten a zsidó nép életében előkészítette Krisztus megtestesülését. A próféták megjövendölték születését, és Keresztelő Szent János egyengette az útját. Advent emlékeztet Szűz Mária és Szent József, Erzsébet és Zakariás, Isten szegényeinek várakozására. Advent annak is az ideje, amikor Krisztusnak a bennünk és általunk a világban való jelenlétére várakozunk. Mindezt egyszerűségben, gyermeki lelkülettel és örömmel éljük meg.

Imaóravázlat: Advent

Karácsony

A karácsonyi időszakban ünnepeljük Krisztus születését és megjelenését. Az igazság Napja eljön, hogy megvilágítsa sötétségünket. Isten szegénységben jött közénk, Karácsony napján ezt ünnepeljük. A karácsonyi idő végén, Vízkeresztkor lett Krisztus jelenléte az egész világ előtt ismert – ezt jelképezik a napkeleti bölcsek. Mielőtt megkezdi nyilvános működését, Jézus keresztségében nyilvánul meg, hogy ő az Atya szeretett Fia, akin a Szentlélek nyugszik.

Imaóravázlat: Karácsony

Nagyböjt

A Nagyböjt a húsvéti ünnepek előtti lelkigyakorlatos idő. Megváltásunk ünnepére készít föl minket. A pusztába elvonult Krisztussal közösségben, minden keresztény meghívást kap ebben a negyven napban a megtérésre, hogy egészen Istennek adja magát. A megbocsátás öröme segít minket ezen az úton járni. A húsvéti örömöt kifejező Alleluiát más rövid akklamáció váltja fel, például: Misericordias Domini in æternum cantabo (Irgalmas Istenünk jóságát mindörökké éneklem).

Imaóravázlat: Nagyböjt

Nagyhét

A Nagyhét folyamán Krisztust követjük a keresztúton, de a Húsvét örömének fénye már bevilágítja ezt az utat. A keresztények azonosulnak a megfeszített Jézussal, és vele együtt imádkoznak. Krisztus imádságaiba belefoglaljuk mindazok szenvedését, akik megpróbáltatásokon mennek keresztül.

Imaóravázlat: Nagyhét

Húsvét

A Húsvét vigíliáját követő egész hét a Föltámadás nagy ünnepe. A Mennybemenetel napja emlékeztet minket arra, hogy az Atyához fölemeltetett Krisztus tanúi vagyunk ezen a földön.

Imaóravázlat: Húsvét

Pünkösd

Pünkösd ötven nappal következik Húsvét után. Ez a Szentlélek kiáradásának ünnepe, Isten ígéreteinek beteljesedése, és Isten újfajta jelenléte az Egyházban és minden egyes emberben.

Imaóravázlat: Pünkösd

Évközi idő

Krisztus Karácsonykor jött a világba, hogy minden embernek fölajánlja az Istennel való közösséget. És Egyháza, Krisztus titokzatos Teste hivatott megélni ezt a szeretetközösséget. Az évközi időszak a karácsonyi időszak után kezdődik és Nagyböjtig tart, majd Pünkösd után újra folytatódik, egészen Adventig. A Pünkösdkor elküldött Szentlélek mindig újra kiárad az emberekre, hogy közösségre és kiengesztelődésre hívja őket.

Imaóravázlat: Évközi idő

Szentek ünnepnapjai

A keresztények kezdettől fogva megemlékeznek a szentekről: az apostolokról, Szűz Máriáról, aki elsőként mondott igent Krisztusnak, a vértanúkról és a keresztény hit többi tanúságtevőjéről. Az ókeresztények a szentek sírjai felett miséztek a római katakombákban, haláluk évfordulóját pedig mennyei születésnapként ünnepelték.

Imaóravázlat: Szentek Ünnepnapjai